POLECANE OFERTY NOCLEGOWE
Noclegi w Kołobrzegu
Agroturystyka EGLE
ZIELONY RAJ
WILLA MALGOSKA
Apartament Meduza
Hotel Pod Orłem
 
najczęściej komentowane
:)
F1
najaktywniejsze blogi
:)
F1
Projekt i Wykonanie Logonet
BLOG: KWATERY PRYWATNE NAD MORZEM
Duszniki Zdrój
2009-01-18 15:37
HISTORIA MIASTA Uzdrowiskowe miasto Duszniki Zdrój leży na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi czeskiej do Wrocławia. Duszniki położone są w wąskiej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Dolina ta jest z jednej strony otoczona Górami Bystrzyckimi, a z drugiej Górami Orlickimi. W odległości 6 km od uzdrowiska na wysokości 600 m n.p.m. istnieje rozległe torfowisko zwane "Topieliska" stanowiące rezerwat przyrody. Występuje tu szereg gatunków roślin, które przetrwały od czasów epoki lodowcowej. Rośliny te spotykane są zazwyczaj tylko w tundrze, są to na przykład: mech islandzki, brzoza karłowata, sosna syberyjska. Góry Orlickie tworzą jednolity zalesiony wał górski na wysokości 1000 m n.p.m. Zbudowane są głównie z granitów, łupków krystalicznych i gnejsów. Najbliższe okolice Dusznik stanowią rozległe lasy. Wśród drzew najczęściej występują: świerk, buk, sosna i brzoza. W poszyciu występuje jarzębina, bez koralikowy i paprocie. Runo leśne tworzą borówka, grzyby i maliny. Na leśnych polanach i łąkach rośnie wiele roślin, a wśród nich chronione: pełnik europejski zwany "różą kłodzką", dziewięćsił bezłodygowy, sasanka zwyczajna, przebiśnieg.

Klimat Dusznik posiada specyficzne właściwości, które szczególnie daje się odczuć na terenie uzdrowiska. Uzdrowisko położone jest na wysokości 588 m n.p.m., a klimat jest tu taki, jaki występuje na wysokości 1000 metrów. Klimat dusznicki ma pewne cechy klimatu podalpejskiego. W miejscu gdzie obecnie leży uzdrowisko Duszniki, już w XIII wieku istniała wioska należąca do miniaturowego państewka magnackiego - Homole. Rozwój wioski nastąpił w chwili odkrycia bogatej żyły rudy żelaza. Eksploatacja pokładów sprawiła, że wioska w roku 1346 została przekształcona w miasto. O szybkim bogaceniu się i rozkwicie miasta decydowało również korzystne położenie na szlaku handlowym. Takie położenie powodowało również częste napady w czasie wojen. Po jednym z takich napadów zaniechano dalszego wydobywania rudy. W 1562 r. powstał w Dusznikach cech sukienników i przemysł papierniczy. W XVII i XVIII wieku powstają w Dusznikach manufaktury tkackie wyrabiające baję i flanelę.

Historia miasta jest nierozerwalnie związana z historią uzdrowiska. O jego powstaniu zadecydowało odkrycie licznych źródeł wód leczniczych. Lecznicze właściwości źródła "Zimny Zdrój" znane są już w 1408 roku. Sława wód dusznickich wybiegała daleko poza granice kraju. Ze względu na swój przyjemny smak były poszukiwane jako napój biesiadny przez znakomite rody. Jednakże dopiero w XVIII wieku należycie oceniono i rozpoczęto wykorzystywanie źródeł. Około roku 1770 leczniczymi właściwościami wód dusznickich zaczyna się interesować świat lekarski. W roku 1801 lekarz zdrojowy dr Blottner wydał w Kłodzku broszurę, której tytuł brzmiał: "Przewodnik dla tych, którzy chcą korzystać z kuracji mlecznej i źródeł zdrowotnych w Kudowie i Dusznikach jako środka leczniczego". Broszura ta była dedykowana przez autora doktorowi medycyny Mogalle z Wrocławia "lekarzowi wyższego urzędu górniczego i asesorowi Collegi Medici et Sanitas". Lekarz ten (najprawdopodobniej Polak z Opola) zasłużył się na polu lecznictwa uzdrowiskowego na Dolnym Śląsku. Opublikował on wiele prac dotyczących głównie opisu źródeł mineralnych i kąpielisk śląskich, przyczyniając się do ich rozwoju. Położone w ówczesnym hrabstwie kłodzkim Duszniki zawdzięczają mu rolę uzdrowiska oraz założenie zakładu mlecznego i żętycznego. Wiedziony przykładem podobnych zakładów położonych w górach czeskich doszedł do wniosku, że właśnie Duszniki ze względu na najwyższe położenie i podalpejskie warunki (flora i klimat) mogą spełnić podobną rolę. W 1800 roku powstał taki zakład w Dusznikach. Doktor Mogalla opracował nowy lepszy sposób wykwaszania serwatki i żętycy dla celów leczenia. Dzięki temu uzdrowisko szybko zyskało sobie uznanie, a liczba kuracjuszy wzrastała z roku na rok.   IMPREZY KULTURALNE

Oprócz niepodważalnych walorów uzdrowiskowych Duszniki Zdrój są miejscowością atrakcyjną pod względem turystycznym. Do atrakcji architektonicznych zaliczyć trzeba Rynek, zabytkową papiernię mieszczącą Muzeum Papiernictwa, zabytki sakralne.
   Duszniki jak wiadomo są trzecim po Warszawie i Żelazowej Woli miejscem, w którym kultywowana jest pamięć Fryderyka Chopina. Począwszy od 1946 corocznie odbywają się tutaj Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie upamiętniające pobyt słynnego kompozytora "u wód". Festiwale te gromadzą czołówkę wykonawców.

Dla miłośników sportów zimowych okolice Dusznik Zdroju są terenem bardzo atrakcyjnym. Zwolennikom narciarstwa alpejskiego można polecić Zieleniec - stację klimatyczną z licznymi wyciągami. Pokrywa śnieżna zalega tam od grudnia do kwietnia. Amatorzy biegów narciarskich na pewno będą usatysfakcjonowani terenami położonymi wokół Jamrozowej Polany.  
NAGRODY WYRÓŻNIENIA

Nagrody i wyróżnienia dla miasta Duszniki Zdrój: Gmina Przyjazna Środowisku 2003 - Certyfikat konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku" pod honorowym patronatem Prezydenta RP Nasza Gmina w Europie - Nagroda na rzecz ochrony Środowiska zgłoszona do I edycji Wielkiego Konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Róża Kłodzka 2003 Gmina Przyjazna Środowisku 2004 - Certyfikat konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku" pod honorowym patronatem Prezydenta RP Gmina Fair Play 2004 VII miejsce w rankingu inwestycyjnym samorządów 2001 - 2003 w grupie małych miast
 
Blog turystyczny, Blogi turystyczne
 
Dorota
Ilość znajomych: 10
Wakacje
Blog
liczby blga
1 komentarzy w 14 notkach w 1 blogu!!!
Blog wyświetlano: 31438 razy.

 
 
paper代写 论文代写 fake yeezy boost 350 statystyka